Poskytování tzv. před lékařské pomoci patří také do náplně práce dobrovolného hasiče u zásahu. Se základními pomůckami musí zabezpečit do dojezdu odborné pomoci akutní pomoc postiženému.
V rámci své odborné přípravy spadá první pomoc do podzimního školení. Hasiči si nejdříve osvěží základní znalosti a práci s pomůckami, zhodnotí jejich účel a nasazení a zopakují umístění v rámci výbavy jednotky. Jednotka také využívá hasiče – zdravotníky, kteří jsou absolventy zvláštního kurzu první pomoci pro hasiče. Školení z nich ovšem samotné zdravotníky nedělá. Předpokládá se spíše jejich osobní angažovanost v situacích, kdy je v rámci zásahu před lékařskou pomoc poskytovat.
K procvičení první pomoci jsme využili svátku 17. listopadu. Sál zbrojnice se proměnil ve cvičné bojiště. Jelikož základní povědomí již hasiči získali z předchozích let, rozšířili jsme tentokrát školení o další typické prvky – poskytnutí pomoci při epilepsii, infarktu, mozkové příhodě, či otřesu mozku. Samozřejmě nejdříve se pozornost upjala na výbavu zdravotnického batohu. Prošla se celá výbava batohu, včetně úkonů aplikace. Následovaly především modelové situace. Jako první přišly na řadu pro hasiče typické – popáleniny. Hasiči aplikovali svou výbavu na figuríně, včetně rozstřižení oblečení. Byl nasazen kyslík. Společně se zopakovaly podněty, které poukazují na možnou intoxikaci člověka při požáru.
V druhém modelu se hasiči procvičili na figuríně ve správném postupu resuscitace. Tu jsme rozšířili o atypické možnosti – při tonutí, resuscitace motorkáře, dospělého, dětí, psa. Rovněž se trénovalo s různými pomůckami pro tuto situaci. Figurína navíc vyhodnocovala správné počínání hasičů.
Třetí modelovou situací byly typy krvácení. Lidská figurína se prošla doslova od hlavy k patě a zkoušelo se vždy dostat krvácení pod kontrolu – z uší, nosu, úst, zápěstí apod. Zároveň se zopakovaly fixace různých částí končetin.
Čtvrtou modelovou situací byl transport. Jelikož jednotka občas vypomáhá při transportech pacientů záchranné službě. Zopakovala se tak manipulace s pacientem a bezpečný přenos. Nejčastěji ze schodů. Kladen byl také důraz na stabilitu páteře při transportu. Rovněž byl představen nový transportní prostředek, který JSDH bude využívat pro tuto oblast hasičské činnosti.
Zopakování první pomoci je přínosem také pro osobní život hasičů, kteří jsou ve skutečnosti lidmi různých profesí. Takže je jistě dobře, že si první pomoc zopakoval řidič kamionu na cestách, student školy s mnoha studenty, rodič dvou dětí, či sportovní nadšenec. Je to možná i odpověď na otázku, co může udělat obyčejný občan ve světě teroru a znevažování lidského života – může umět základní první pomoc, která do příjezdu té odborné naopak mnoho lidí zachrání.
Aktualizováno (Úterý, 05 Leden 2016 12:54)