Při zásazích hasičů někdy vzniká potřeba poskytnutí základních úkonů z oblasti zdravotnické přípravy. Ne vždy je sanitka okamžitě na místě. A právě pro tyto případy místní jednotka trénuje v rámci odborné přípravy také před lékařskou pomoc.
Letos jsme se sešli v útrobách hasičské zbrojnice v sobotu, 22. listopadu. Konkrétně byl využit sál zbrojnice. Díky velkým prostorám tam hasiči naplnili prostor veškerou svou zdravotnickou výbavou, kterou disponují. Z počátku se ještě řešily organizační záležitosti nadcházejících akcí. Pak jsme ale volně přešli již k tématu záchrany. Vzhledem k tomu, že se školení každoročně opakuje, přistoupili jsme jen k opakování znalostí pro připomenutí. Takový rychlý přehled toho, co nás může u zásahu potkat a na co reagovat. Vyhrazený čas jsme totiž chtěli strávit hlavně praxí. K tomu báječně posloužily staré obvazy, krytí a další prošlý nebo použitý materiál.
Členové se tak po úvodním opakování mohli rozdělit do dvojic. Jeden vždy dělal figuranta, druhý poskytoval pomoc. Své role si posléze samozřejmě vyměnili. V sále jsme připravili celkově čtyři stanoviště.
Na tom prvním byla nachystána figurína („Anča“). Slouží k nácviku správné techniky resuscitace. Figurína totiž podává digitální výstupy o právě prováděné činnosti. Především to, jestli stlačujete na správném místě a jestli vdechovaným vzduchem naplňuje figurínu správně, hodně nebo málo. Lze tak vyzkoušet tento zásadní úkon skoro jako v reálné situaci. Druhé stanoviště bylo zaměřeno na zběžné celkové rychlé vyšetření pacienta, o kterém přesně nevíme, co se mu přihodilo. Cvičilo se oslovení, komunikace a vyšetření samotné. Rovněž techniky obvazu různých poranění doslova od hlavy až k patě. Třetí stanoviště poskytovalo podmínky pro nácvik osoby intoxikované zplodinami hoření. Příprava byla zaměřena na práci se saturačním čidlem, montáží a podáním kyslíkové sady, práci s popáleninovou sadou a celkový přístup k této problematice. Čtvrtý a poslední koutek byl věnován prostředkům fixace a transportu. Procvičila se práce s páteřní deskou, transportní plachtou, nasazení krčních límců. Trénoval se také přístup ke zlomeninám, konkrétně fixace částí těla pomocí vakuových a jiných dlah. K dispozici měli hasiči také vakuovou matraci celotělovou.
Všechny tyto znalosti hasiči mohou využít při své dobrovolné profesi, ale také v osobním životě každého z nich. Sanitka nemůže být na každém rohu a každá vteřina správné pomoci se přece počítá.
Aktualizováno (Pondělí, 01 Prosinec 2014 13:07)