V rámci podpory zkvalitnění poskytované pomoci místní hasiči testují nové technologie, které jim snad v budoucnu usnadní jejich počínání.
Od nového roku 2014 jednotka započala se zkušebním provozem tzv. „výjezdového tabletu velitele“. Tablet je dnes již moderní záležitostí v oblasti technologií. Abych ho přiblížil i pro starší generace, jedná se o malou obrazovku, která ale v sobě skrývá řekněme počítač. Ovládá se dotykem na obrazovku. Oblasti použití jsou velmi rozsáhlé. Může sloužit k řadě věcí. Zároveň se na něm dají spustit určité programy (aplikace), které chytří lidé naprogramují a dají k dispozici (volně nebo za peníze). Náš hasičský tablet podporuje aplikace, které jsou vytvořeny pro operační systém Android. Tablet je jednotný pro oba vozy – cisternu i dopravní automobil. Hasiči jej dostali darem.
Výše bylo zmíněno, že tablet umí řadu věcí. Pojďme si nyní vysvětlit, jak tablet může napomáhat hasičům. Především tablet funguje jako obyčejný mobilní telefon. Lze ho tedy využít pro vyslání statusu v případě selhání vozidlové radiostanice, komunikaci s operačním střediskem, cisternami HZS (Hlučín, Ostrava - Přívoz), starostou obce, oznamovatelem události, členy JSDH a vyjetou posádkou. Zároveň je schopen přijímat tísňovou výzvu k výjezdu od operačního střediska – výjezdový lístek s popisem události a adresou. Lze z něj odeslat zprávu rodinám hasičů, kteří právě dlouhodobě zasahují u události (SMS info rodině). Díky neustálému spojení s internetem lze vyhledávat potřebné informace, sdílet svou aktuální pozici. V dané lokalitě jsme schopni zřídit malou wi-fi síť. K běžné výbavě tabletu patří také fotoaparát. Proto jsme schopni pořizovat video a fotodokumentaci, nahrávat cestu k zásahu (pro případ nehody), ofocovat (skenovat) důležité poznámky a dokumenty. Součástí dodaných aplikací do tabletu jsou tyto základní oblasti:
Navigace – navigační systémy dokážou přijmout výzvu k výjezdu a místo události vyobrazit na mapce. Máme tedy nastaveno, jak trefit na místo události. Zároveň se zobrazí situace okolí – víme tedy, jak např. hořící dům vypadá, jak je vysoký, kde má příjezd, vstup apod. Vše ovšem nakonec hlavně záleží na vás - oznamovatelích, jak dobře místo popíšete, či udáte přesně adresu. Navigace buď ukáže místo zásahu, nebo k němu i naviguje pomocí pokynů řidiči. Zároveň se také zobrazují dostupné hydranty v okolí. I pod sněhem, či zaparkovaným autem, jsme tak nyní schopni nalézt pozici podzemního hydrantu. Vidíme také toky, nádrže, rybníky – zdroje vody. Tuto aplikaci jsme otestovali při tvorbě kluziště na Vrablovci.
Kancelářský balíček – zde máme různé aplikace k otevření běžných počítačových souborů – fotky, texty ve wordu, excelu, scanner, čtečku e-knih, vzdálené přístupy, kamery, antivir apod.
Hasičina – v této složce nalezneme hlavní podporu pro zásahovou činnost. Je zde umístěna databáze nebezpečných látek, umístění autobaterií ve vozidlech, rozšířená první pomoc s instrukcemi, značení tlakových lahví, vstup do katastru nemovitostí, online meteoradar srážek v případě povodní, kompas, měřič (stopky) apod.
Port All, KPO 6 – tyto programy využíváme např. pro odhlášení auta z výjezdu, nahlášení na kondiční jízdu apod. Pomocí programu jsme přímo napojení na operační středisko hasičů. Dále můžeme editovat strojní službu – čili zapsat elektronicky jízdu vozidla, použití agregátů. Zároveň máme plný přístup do veškeré dokumentace jednotky a stavu vozidla a bleskově tak najít vše potřebné. Poslední novinkou, kterou se stále snažíme zprovoznit, bude aplikace pro obsazení techniky v případě výjezdu. Dle tabulky tak již první dobíhající hasiči zjistí, kdo má kde své místo. Zda bude velitel, řidič, hasič, nebo vyjede až druhým vozidlem. Všechny aplikace včetně tabletu jsou zatím v testovacím režimu. Až čas prokáže, jak tyto moderní technologie ovlivní naší činnost. I tak lze však už nyní konstatovat, že je to opět v oblasti rychlosti nasazení naší jednotky výrazný posun kupředu.
Aktualizováno (Úterý, 01 Duben 2014 15:54)