Úvod Články o nás Železný hasič – novodobá požární disciplína (LZ)
Čím dál častěji plní stránky různých médií zprávy o soutěžích železných hasičů. Oč vlastně běží?
K hasičům vždy patřila fyzická zdatnost. Poctivě ji trénují, aby vydrželi nasazení i v těch nejhorších podmínkách. Pomocníkem přitom může být požární sport. Přípravou člověk kondici trénuje, při závodech pak srovnává s ostatními.
Naši hasiči se už od dětství věnují klasickému požárnímu sportu. Právě ten zná veřejnost asi nejlépe. Takový požární útok je typickým příkladem disciplíny, kterou veřejnost vídává. Sedm sportovních hasičů běží k základně, aby následně za burácení požárního čerpadla sprintovali k terčům. Nutno říci, že i tento klasický počin dostál od původního záměru mnoha změn. Čerpadlo, původně určeno pro klasické použití, se dnes výkonově upravuje do neuvěřitelných podob, a u zásahu by řada z nich ani neobstála. Vzhledem ke své váze je použití takového čerpadla i značně nepraktické. Hadice i proudnice a další náčiní je také upraveno, běží se v atletických dresech a běhat může každý, kdo se přihlásí. Čili takovýto „hasič“ nemusí být snad ani nikdy u zásahu.
V uplynulých několika letech došlo k výraznému zlepšení vybavenosti dobrovolných jednotek. To se projevilo jak na odborné přípravě, tak zásazích samotných. Spolu s tímto začal i nový trend. Hasiči začali své dovednosti a vytrvalost měřit mnohem lepším sportem, než byly ty klasické. Sport, který by lépe kopíroval jejich zásahovou činnost, bez úprav, v plné výstroji a s úkony, které jich zásah přináší. Původně malá skupina lidí se tak rozrostla ve větší, dobrovolní soutěžili se stejnými podmínkami, jako profesionální. Sport se týká jen výjezdových hasičů, jejich používané techniky a náčiní u zásahu, a soutěžícím musí být výjezdový hasič. Vznikla samozřejmě také pravidla. Disciplína byla označena jako TFA - z anglického "Toughest Firefighter Alive", volně přeloženo "Nejtvrdší hasič přežívá". Počátky se datují někam do 90-tých let 20.století, kdy firma Scott uvedl na trh nový typ dýchacího přístroje s přetlakovou automatikou a pár nadšenců ve spojení s hasiči, tuším v Kalifornii, se rozhodlo demonstrovat zvýšené nároky, kladené na nový typ dýchače, přímo v praxi. Tento prvotní nápad pak přešel v soutěže, které se přes oceán šířily dál, tedy i k nám.
I když základní pravidla TFA jsou dána, začali posléze vznikat i tzv. modifikace. Klasické TFA obsahující tažení hadic, či výběh do podlaží, se tak rozrostlo do dalších úkonů. Místo jednotlivců např. soutěžily dvojice. Takovým příkladem je i naše modifikace TFA - FIREFIGHTERS CHALLENGE. Aby byly všechny názvy přijatelné pro češtinu, začala veřejnost používat i jiné názvy pro tyto soutěže – železný hasič. Dnes už se jedná o mnoho druhů, některé na sebe nenavazují, někdy jde o součást ligy, někdy o kvalifikační závody na světové TFA hasičů. Prozatím nejtvrdším závodem v ČR zůstává Iron Fireman v Praze. Z naší jednotky si na něj zatím nikdo netroufl. Posuďte sami:
- roztažení čtyř hadic typu "B"
- smotání 2x „B“ do kotouče
- přemístění pneumatiky
- přenesení barelů plných vody
- přeskok přes bariéru přenos figuríny
- přeskok bariéry při cestě zpět
- aktivace dýchací techniky a nasazení masky
- výstup do 23. patra budovy CITY EMPIRIA
V současné době také dochází čím dál častěji k pozvání přátel, hasičů ze zahraničí. I na naší soutěž jezdí zahraniční hasiči z Polska a Slovenska. Soutěž si natolik oblíbili, že i sami se stali ve svých krajích průkopníky této disciplíny, a začali takováto klání pořádat.
Tato klání mají na hasiče určitě pozitivní vliv. Jednak se hasiči utužují ve své kondici, smazávají se rozdíly mezi dobráky a profesionály a hasiči se setkávají se situacemi, které u většiny zásahu dělají, navíc ve výstroji, která je pro ně typická na každém zásahu.
Aktualizováno (Neděle, 18 Září 2011 10:18)