Se železnou pravidelností navštěvuje místní jednotka hasičů báječný den, který pořádá místní mateřská školka na ul. Hlučínská.
Ani tento rok tedy nebyl výjimkou. Tuto akci tradičně zahajujeme příjezdem okolo deváté hodiny ranní a s dětmi strávíme celé dopoledne. V posledních letech ukázku navštěvují také děti z církevní mateřské školky, takže se počet dětí zapojených do výkladu rozšířil. Bohužel smutným pravidlem se v posledních letech také stává počasí. My vždy vše zahajujeme za velmi slunečných podmínek, odpoledne, kdy mají děti další svůj program, je vždy vše ohroženo díky prohánějícím se dešťovým mrakům na obloze.
Do školky vždy míří naše cisterna v plném obsazení. Před děti, usazené ve stínu na lavičkách, postupně klademe několik etap výkladu o všem hasičském. Začátek patří tradičnímu představení hasičů, kteří za dětmi dojeli. Zde se jedná o navázání přátelské komunikace s dětmi a odbourání případného ostychu.
Následuje sonda do vědomostí nejmenších. Jsou jim kladeny nenáročné otázky, na které děti mohou po přihlášení odpovídat. Snažíme se od dětí dozvědět, co vlastně hasiči dělají, a to i kromě hašení požárů. Dále nás zajímá, zda již někdo měl s hasiči osobní zkušenost, nebo je při nějaké činnosti viděl. Pro znalce je pak např. otázka správného tísňového čísla na hasiče.
Po sondě do hlubin dětských vědomostí následuje oblékání hasičské výstroje a výzbroje. Na figurantovi ukazujeme, co vše hasič při zásahu na sebe obléká, jak se co jmenuje a k čemu slouží. Začínáme od hasičských bot až do hasičskou přilbu. Děti se samozřejmě do výkladu zapojují a jednotlivé věci podle sebe pojmenovávají. Výsledkem je pak plně ustrojený hasič, který je připraven na boj s ohněm (oblek, kukla, maska, dýchací přístroj, helma). Dětem dále představujeme naše technické vybavení, které je potřebné nejen pro hašení požárů. Jsou to tedy nejen hadice, či proudnice, ale také výbava na povodně (čerpadla, obleky), výbava po práci ve výšce, výbava na větrnou smršť, či prostředky první pomoci.
Protože je pozornost takto malých děti velmi krátkodobá, vybudují přítomní hasiči následně různá stanoviště, která mohou děti navštěvovat a vše si na vlastní kůži odzkoušet a osahat. Lze tak obléci přilbu, či kabát, zkusit komunikaci přes vysílačky, s pomocí hasiče částečně držet dýchací přístroj na svých zádech, prolézt kabinu cisterny, vyzkoušet zapojování hadic, či fixaci těla pomocí speciálních vakuových dlah. Závěrem se jednotka s dětmi rozloučí pomocí majáků a sirén a za neustávajícího mávaní dětí odjíždí zpět na svou zbrojnici.
Velice opět děkuji členům jednotky za aktivní přístup a spolupráci při práci s dětmi. Tato akce má vždy pozitiva pro obě strany. Hasiči se učí práci s dětským kolektivem a jejich zvládání, děti mají tuto akci jako preventivní záležitost a hlavně jako zpestření nevšedního programu ve školce. Přejeme dětem i školce, aby potřebovaly naši zásahové pomoci co možná nejméně, nejlépe vůbec.
Aktualizováno (Úterý, 09 Srpen 2011 15:04)