Článek o operačním středisku nejen hasičů.
Mnoho článku o zásazích ludgeřovických hasičů začínalo vždy slovy „...jednotka byla vyslána operačním střediskem hasičů“. Dnes se však podíváme na to, co se za těmito slovy skrývá. Důvod je prostý. Už zhruba půl roku vysílá naší jednotku středisko, které má zkratku IBC. Na tomto pracovišti, situovaném v Ostravě, učinili naši hasiči v květnu exkurzi. Poznali tak, jak věci chodí, pracují, co funguje, co se zlepšilo, i tzv. „nevychytané mouchy“ tohoto ambiciozního projektu.
Jak jistě víte pravidelných čtením zpravodaje, dříve bylo operační středisko pro naše území okresu Opava právě v Opavě. Po vytočení tísňové linky jste se dovolali právě tam. Na směně zde byli pouze operační důstojníci hasičů. V té samé době existovalo pro Ostravu podobné středisko. Nazývalo se CTV – Centrum tísňového volání. Tento projekt dal dohromady základní složky IZS – hasiče, policii ČR a záchrannou službu pod jednu střechu budovy. Zlepšila se tak komunikace jednotlivých složek. Protože se projekt osvědčil, bylo rozhodnuto tuto specialitu rozšířit z Ostravy na celý náš kraj. Začali se plánovat myšlenky o vzniku IBC – Integrovaného bezpečnostního centra pro celý kraj, které by sdružovalo operační důstojníky hasičů, záchranky i policie. Financování projektu si vzala na starost Evropská unie (s přispěním podílů kraje a města Ostravy samozřejmě). Během příprav a stavby samotného centra došlo ještě k mezikroku, sjednocování dřívějších středisek hasičů (v každém okresním městě) do tří – CTV Ostrava a 2x SOPIS (sektorového operační středisko hasičů) ve Frýdku – Místku a Bruntále. Jak bylo tedy naznačeno dříve, dnes existuje jediné, jednotné pro celý kraj, sídlící v Ostravě - Fifejdách. Zde slouží operátoři jednotlivých složek a přijímají tísňové hovory z celého kraje.
Účelem naší schůzky na tomto centru bylo prohloubit své znalosti a poznat okolnosti povolávaní jednotek k zásahu. Rovněž jsme se seznámili s celým zázemím, které je k dispozici. Byly nám vysvětleny kroky vedoucí ke vzniku centra, jeho výhody a nevýhody, financování celého projektu. Samozřejmě byl prostor pro případné dotazy. Poznali jsme také chod celého centra za provozu a jeho specifika. Nejvíce důležitá pro nás byla činnost, která se odehrává při povolání naší jednotky a následná komunikace nás a IBC pomocí mobilních telefonů a radiostanic.
Kromě zmíněného střediska pro příjem tísňových linek zde naleznete sály pro zasedání krizových štábů města Ostravy a kraje. To lze využít např. u mimořádných situací typu povodeň. Celý objekt hlídá městská policie, která zde z jednoho místa dozoruje i kamery rozmístěné po městě a má zde i své ředitelství. Hasiči zde zase mají svůj odbor krizového plánování. Záchranka zde např. přemístila svou výjezdovou posádku ZZS. Snad získané informace přinesou lepší přehled o výjezdové situaci při povolání naší jednotky. Už přeci víme s kým, a kam voláme a jak to tam vypadá a funguje.
Aktualizováno (Úterý, 09 Srpen 2011 15:04)