Jednotka se postupně věnovala školením, zásahům i údržbě techniky.
Tak jako se zima vytrácí a jaro nabývá na síle, mění se i struktura zásahů v obci. Požáry od komínů a dopravní nehody na zasněžených cestách vystřídají jarní požáry trav, či voda po tání sněhu. V rámci naší jednotky příchod jara znamenal především přezutí druhého vozidla na letní pneu, STK a celková kontrola vozidla. Naši velitelé se účastnili školení, odborné přípravy, která je vždy zaměřena na aktuální témata pro daný rok. Na pořadu dne tak byl radioprovoz, poznatky vyšetřovatele požárů, práce s proudnicí a další podstatné náležitosti. Samozřejmě také probíhalo pravidelné měsíční školení, kdy hasiči v rámci výcviku navštívili polygon na st. Ostrava – Fifejdy. Polygon je výcvikový prostor, v tomto případě pro výcvik pohybu v úzkých prostorech za užití dýchacího přístroje.
Hasiči museli také prát. Hadice našpinily a obleky do nevábného kouřového zápachu přivedly dva jarní ohně. 29. března jednotka krátce po 14. hodině vyjela k požáru trávy na ul. Boční. Zásah díky vývoji kouře probíhal za použití dýchací techniky. Zasahovali jedním útočným proudem a spotřebovali celý obsah své cisterny, čili zhruba 8 000 litrů vody. Na pomoc jim také přijeli kolegové z HZS (Ostrava – Přívoz). Druhý vážnější oheň byl nad ránem 11. dubna ohlášen v Ostravě – Petřkovicích. Hořel rodinný dům. Zasahovalo zde několik jednotek ať profesionálních, či dobrovolných, včetně té naší. Ta se zapojila jedním proudem k dohašování uvnitř objektu a dále s pomocí žebříku hasila krov střechy. Na místě zasahovalo devět našich hasičů s oběma vozy. K vážné, ale krátkodobé situaci, došlo také 4. dubna v Ludgeřovicích. Došlo k úniku plynu při výkopových pracích. Naše jednotka na místě prověřila koncentrace plynu v přilehlé budově pomocí měřicího přístroje. Hodnoty byly zvýšené, ne však ohrožující. Na tomto mělo lví podíl okamžité zastavení přívodu plynu.
Snesení pacienta bylo další výplní v činnosti mezi ohni. Jednotka pomohla jednou v březnu a dvakrát na začátku dubna, v krátkém sledu. Jednou z toho dokonce v den petřkovického požáru. Tyto zásahy jsou náročné na rychlost výjezdu, lidskou sílu. Na druhou stranu jsou nenáročné časově (délkou zásahu) a údržba prostředků po zásahu je téměř nulová. Činnost spočívá především v transportu pacientů ze složitých prostor, někdy s užitím odlišné výbavy od výbavy vozidel záchranářů. Hlavní devízou je ale naše liská síla při snesení z půdy, lešení, schodiště, patra. Důležitá je hmotnost pacientů. Stavy jsou různé. Od banálních až po akutní. Naši dobrovolní hasiči tento druh činnosti jezdí zhruba druhým rokem. Za tu dobu potkali mozkové příhody, infarkty, poškození páteře, rakoviny, úmyslné sebepoškozování, i běžné stavy, avšak ze složitých terénních podmínek.
Stále platí nabídka všem mužům 18+, kteří by měli zájem stát se součástí našeho výjezdového týmu, aby se přihlásili na Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Preferujeme hlavně směnný provoz v práci.
Aktualizováno (Neděle, 08 Květen 2016 07:23)