I tak by se dal nazvat OXID UHELNATÝ – CO
Oxid uhelnatý je silně jedovatý plyn, který se uvolňuje při spalování paliv. Je neviditelný, bez zápachu a proto je velmi obtížně zjistitelný lidskými smysly. Oxid uhelnatý se vdechováním váže na červené krevní barvivo hemoglobin (vzniká karbonylhemoglobin) asi 220 krát lépe než kyslík. Stačí velmi malá koncentrace oxidu uhelnatého, aby zablokoval schopnost krve vázat a přenášet kyslík. Vzniká tak tkáňová hypoxie s možností až tragických důsledků pro organismus s následkem smrti. Prvními příznaky přítomnosti CO ve vzduchu je obvykle bolest hlavy a nevolnost. Za normálních provozních podmínek v místnostech s dobře instalovanými spotřebiči paliv a s dobrým větráním zůstává koncentrace oxidu uhelnatého pod nebezpečnou úrovní. Nebezpečná koncentrace oxidu uhelnatého může vzniknout v důsledku jedné či více podmínek:
1. Vadný nebo neodborně nainstalovaný spotřebič.
2. Zanedbaná revize spotřebiče.
3. Částečně nebo úplně ucpaný komín.
4. Nedostatečně větraná místnost.
Důsledky otravy OXIDEM UHELNATÝM
Oxid uhelnatý se váže na červené krevní barvivo (hemoglobin) a snižuje množství kyslíku přenášeného krví.
200 ppm*) Mírná bolest hlavy, únava, závrať, nevolnost po 2 –3 hodinách.
400 ppm*) Bolest přední části hlavy po 1-2 hodinách, životu nebezpečný stav po 3 hodinách.
800 ppm*) Nevolnost, závratě a křeče do 45 minut. Bezvědomí do 2 hodin. Smrt během 2–3 hodin.
1 600 ppm*) Nevolnost, závratě a křeče do 20 minut. Smrt během 1 hodiny.
6 400 ppm*) Nevolnost, závratě a křeče během 1 –2 minut. Smrt během 10 –15 minut.
* ppm – částic na 1 milion. 10 000 ppm – 1 %
První pomoc při otravě OXIDEM UHELNATÝM
Otráveného je nutné rychle dostat ze zamořeného prostředí na vzduch, aby měl co největší přísun kyslíku. Zachránce musí mít na paměti, že i on sám je v ohrožení života a nesmí se v prostředí s oxidem uhelnatým zdržovat déle než je nezbytně nutné. Ve chvíli, kdy už upadl do šoku a bezvědomí, je potřeba provést podpůrné dýchání, případně resuscitaci, a to tím způsobem, že na každé dva vdechy do úst stlačíte 30 x postiženému hrudník. V každém případě je potřeba urychleně zavolat lékaře. Zejména při těžkých otravách jde doslova o vteřiny a minuty. Proto se zavoláním záchranné služby neotálejte.
Prevence
Nejjednodušší a nejefektivnější je zakoupit autonomní detektor CO. Jeho uvedení do provozu je velice jednoduché, a jelikož funguje na baterii, není potřeba žádné složité instalace. I když není jeho cena nikterak vysoká (zhruba od 400 Kč), většinou není potřeba hlásič instalovat do každé místnosti. Především by měl být v místnostech, kde je umístěno spalovací zařízení, případně je vhodné jej umístit do místnosti určené ke spánku. Jelikož je CO lehký plyn, je třeba detektor umístit v horní části místnosti.
Aktualizováno (Neděle, 03 Duben 2016 12:12)